کراودفاندینگ (Crowdfunding) چیست ؟ تحولی در سرمایه گذاری خطرپذیر برای سرمایه گذاران فرشته

کراودفاندینگ، تحولی در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری جمعی یا همان کراودفاندینگ (Crowdfunding) چیست؟

سرمایه گذاری جمعی یا کراودفاندینگ، تحولی شگرف در دنیای سرمایه گذاری خطرپذیر امروزه است. در این مقاله می خواهم شما را با ابعاد مختلف این شیوه نوین آشنا سازم. پس با من همراه باشید.

کراودفاندینگ بدین معنیست که به جای اینکه سرمایه گذاران فرشته مبالغ زیادی را برای رونق یک کسب و کار هزینه کنند، افراد زیادی با مبالغ کم بر روی یک استارت آپ یا شرکت نوپا سرمایه گذاری می کنند.

سرمایه گذاری جمعی در بستر شبکه های وسیع اجتماعی و وب سایت های تخصصی صورت می گیرد و از این طریق سرمایه گذاران و کارآفرینان را در فضایی مجازی در کنار هم جمع می کند. در این شیوه سرمایه گذاری به دلیل اینکه مبالغ اندکی از جانب هر یک از سرمایه گذاران تأمین شده و آن ها ریسک کمتری را پذیرا می شوند، این پتانسیل را دارد تا موجب گسترش فضای کارآفرینی شده و کارآفرین را از دردسرهای جذب سرمایه گذار فرشته یا خطرپذیر خلاص کند!

 

قوانین کراودفاندینگ

در ایالات متحده آمریکا، برای کراودفاندینگ قوانینی وضع شده که تعیین می کند چه کسانی و تا چه میزانی اجازه سرمایه گذاری در یک کسب و کار را دارند. از آن جایی که در کراودفاندینگ عموم مردم امکان سرمایه گذاری دارند و این افراد لزوماً متخصص در امور سرمایه گذاری نیستند و یا ممکن است افراد ساده لوحی باشند و مبالغ هنگفتی را در معرض ریسک قرار دهند، وضع این قوانین می تواند سرمایه آن ها را حفظ کند. این موضوع با توجه به اینکه بسیاری از کسب و کار های نوپا با شکست مواجه می شوند و امکان از دست دادن سرمایۀ سرمایه گذاران آن ها وجود دارد، امری منطقی به نظر می رسد.

 

قوانین کراودفاندینگ حراست از حقوق سرمایه گذاران

 

نحوه عملکرد سیستم سرمایه گذاری جمعی

سرمایه گذاری جمعی یا همان کراودفاندینگ این فرصت را برای کارآفرینان به وجود آورده است تا هزاران و یا حتی میلیون ها دلار را از طریق سرمایه گذاری مردمی برای پیشبرد برنامه های کسب و کار خود بدست آورند. سایت های مطرح در زمینه سرمایه گذاری جمعی توجه هزاران نفر از افرادی که به سرمایه گذاری علاقه مندند را به خود جلب کرده اند.

در سال ۲۰۱۵ در یکی از این سایت ها، حدود ۸۰۰۰۰ نفر بیش از ۲۰ میلیون دلار را برای سرمایه گذاری بر روی یک استارت آپ که یک ساعت هوشمند برای رقابت با ساعت هوشمند اپل (Apple Watch) توسعه داده بود، پرداخت کردند! این در حالی بود که آن استارت آپ، تنها ۵۰۰٫۰۰۰ دلار را برای راه اندازی کسب و کار خود طلب کرده بود!

کراودفاندینگ بستری را فراهم می کند تا هر شخصی بتواند ایده و طرح خود را در معرض سرمایه گذاران قرار دهد. یکی از جالب ترین پروژه هایی که توانست سرمایه گذاران را برای حمایت از طرح خود متقاعد کند، مربوط به شخصی بود که قصد تولید دستورالعمل جدیدی برای سالاد سیب زمینی را داشت! ۶۹۱۱ نفر بیش از ۵۵۰۰۰ دلار را روی این طرح سرمایه گذاری کردند! این در حالی بود که آن صاحب پروژه تنها ۱۰ دلار را برای اجرای پروژه اش درخواست کرده بود!!!

 

سرمایه گذاری عجیب در کراودفاندینگش

 

بنابراین، یکی از ویژگی های منحصر به فرد کراودفاندینگ این است که سرمایه گذاران می توانند از میان صد ها پروژه، طرح مدنظر خود را انتخاب و روی آن سرمایه گذاری کنند و مبلغ سرمایه گذاری می تواند خیلی کم (حتی ۱۰ دلار) باشد!

با توجه به مباحثی که تا به اینجا مطرح شد، در سیستم سرمایه گذاری جمعی سه بخش عمده وجود دارد. کارآفرینان، سرمایه گذاران و سایت های کراودفاندینگ که واسطه میان کارآفرینان و سرمایه گذاران هستند. در این میان، سایت های کراودفاندینگ برای ادامه حیات خود نیاز به پول دارند. درآمد سایت های کراودفاندینگ از طریق درصدی از سرمایه جمع آوری شده برای پروژه کارآفرینان حاصل می شود. مقدار این درصد توسط خود سایت ها تعیین می شود و در میان مطرح ترین سایت های کراودفاندینگ دنیا، این مقدار در حدود ۵ تا ۱۵ درصد است.

 

در کراودفاندینگ سرمایه گذار چگونه سود می کند؟

بسیاری از پروژه های کراودفاندینگ پاداش محور هستند. سرمایه گذاران ممکن است در راه اندازی تولید یک محصول جدید مشارکت داده شوند و یا هدیه ای از جانب کارآفرینان به آن ها تعلق گیرد. برای مثال، یک شرکت نوپا که نوعی صابون جدید را تولید کردند یک بسته از این محصول را برای هر یک از سرمایه گذاران خود به عنوان هدیه می فرستند. به عنوان مثالی دیگر، ممکن است به هر یک از دوست داران بازی های ویدئویی که در سرمایه گذاری جمعی برای تولید یک بازی ویدئویی شرکت داشته اند، یک نسخه از آن بازی هدیه داده شود.

دسته دیگر پروژه های کراودفاندینگ به صورت سهام محور یا مشارکتی (Equity) هستند. محبوبیت این نوع سرمایه گذاری روز به روز در حال افزایش است. زیرا این نوع سرمایه گذاری این امکان را به کسب و کار های نوپا می دهد تا بدون اینکه کنترل کار را به سرمایه گذاران خطرپذیر بسپارند، پول و سرمایه بدست آورند و به علاوه، سرمایه گذاران در ریسک پروژه نیز مشاکرت داشته باشند. قوانین مشارکتی در این نوع سرمایه گذاری توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) وضع می شود.

 

سرمایه گذاری در کراودفاندینگ برای سرمایه گذاران سود به همراه خواهد داشت

 

مطرح ترین سایت های کراودفاندینگ

همان گونه که پیش از این ذکر شد، مراکز کراودفاندینگ را بایستی در بستر سایت ها جستجو کرد. روند تولید پلتفرم های سرمایه گذاری جمعی با سرعت زیادی رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۲ حدود ۷۰۰ سایت کراودفاندبنگ در سراسر دنیا وجود داشتند که ۱۹۱ مورد آن مربوط به ایالات متحده آمریکا بوده است. این تعداد تا سال ۲۰۱۶ به بیش از ۲۰۰۰ سایت در سراسر جهان رسید و مطمئناً این روند ادامه خواهد داشت.

در تصویر زیر لوگوی تعدادی از مطرح ترین سایت های کراودفاندینگ دنیا را مشاهده می کنید که هر یک در زمینه خاص خود مشغول به فعالیت اند.

 

لوگوی ۱۲ سایت کراودفاندینگ مطرح دنیا

 

از میان سایت های فوق، سه سایت IndieGoGo و KickStarter و GoFundMe که به ترتیب در سال های ۲۰۰۸،  ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ تأسیس شدند، بهترین جایگاه را در اختیار دارند و تاکنون میلیون ها دلار را جذب پروژه های خود کرده اند.

در پست های بعد با معرفی کیک استارتر (KickStarter) ، محبوب ترین پلتفرم کراودفاندینگ دنیا در خدمت شما خواهیم بود.

تاکنون در مورد کراودفاندینگ و سیستم عملکرد آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در این پست می خواهیم دلایلی که باعث می شود کراودفاندینگ بزرگترین موج سرمایه گذاری آینده باشد را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید …

 

حرف آخر

به نظر شما آیا سرمایه گذاران در ایران، به اجرای این روش سرمایه گذاری در استارت آپ ها واکنش مثبت نشان خواهند داد؟!

 

منبع: investopedia ،huffingtonpost


علی شریفی
علی شریفی
از دانشجو های کارشناسی هوافضا دانشگاه شریف ... بسیار علاقه مند به کاربرد تکنولوژی در آموزش و ارائه روش های جذاب آموزشی هستم. رؤیاهای زیادی در سر دارم و عضوی از مجموعه مداد نوکی هستم تا برای تحقق اون ها تلاش کنم ...

4 دیدگاه ها

  1. متین گفت:

    سلام
    مطلب جالبی بود
    امیدوارم در یک پست دیگر از پلتفرم های ایرانی مثل (فاندوران) ، (۲nate) ، حامی جو، مهربانه و … نیز معرفی داشته باشید

  2. محمد گفت:

    سلام. با تشکر از مطلبتون. آیا درخصوص قوانین سرمایه گذاری جمعی در ایران اطلاعی دارید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
پلتفرم آموزش آنلاین مدادنوکی
با مدیریت تیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف،
به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. برای اطلاع از اخبار سایت و وبلاگ
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.