مقاله ای کوتاه در مورد چیستی خلاقیت

خلاقیت چیست؟

خلاقیت

در پست قبلی سایت مداد نوکی مطلبی قرار دادم با عنوان “چگونه در مدتی کوتاه ذهنی ایده‌پرداز داشته باشیم” که فیدبک‌های زیادی از طریق دوستان در شبکه‌های اجتماعی مداد نوکی داشت و این امر باعث شد که من این موضوع رو جدی بگیرم و شروع کنم به نوشتن مطالب تخصصی در مورد ایده و خلاقیت که یکی از نیازهای اساسی هر انسان یا هر کسب و کار است.

خلاقیت چیست؟

من سال‌هاست که در زمینه خلاقیت فعالیت می‌کنم و در مورد چیستی آن بیش از صدها مورد شنیده‌ام٬ اما واقعیت این است که تا کنون، روان‌شناسان و محققان، برداشت های متفاوتی از این واژه داشته و تعاریف متنوعی از آن ارائه کرده‌اند. وجود چنین اختلاف نظری، ناشی از ماهیت پیچیده خلاقیت است.
به نظر من خلاقیت نیز مانند سایر اصطلاحات و مفاهیم علوم انسانی، یک تعریف مشخص، دقیق و منحصر به فرد ندارد. هر یک از صاحب نظران جنبه خاصی از خلاقیت را مد نظر گرفته و براساس آن تعریف خود را ارائه نموده‌اند.
به عنوان مثال معنی و مفهوم کلمه عشق را همه می‌دانیم ولی هیچ یک نمی‌توانیم معنی مناسبی برایش بیاوریم و اگر کسی هم معنی کند از دید و تخصص خود آن را معنی کرده‌است.

تعریف خلاقیت

تعریف خلاقیت :

خلاقیت یعنی توانایی تولید ایده‌ها و راه‌‌حل‌های متعدد جدید و مناسب برای حل مشکلات و مسائل مختلف

این تعریف ضمن ساده بودن، ویژگی‌های مهم خلاقیت را نیز بازگو می‌کند. این تعریف از چند قسمت تشکیل شده‌است٬ قسمت اول اینکه یک مسئله یا مشکلی پیش آمده که می‌خواهیم آن را حل کنیم٬ قسمت دوم برای حل کردن آن اقدام به تولید تعداد زیادی ایده می‌کنیم و در قسمت سوم سعی می‌کنیم ایده‌های تولید شده جدید باشند (قبلا برای چنین مشکلی، این ایده‌ها ارائه نشده باشند) و در آخر ایده‌های تولیدی برای حل مسئله مورد نظر مناسب باشند و بتوان با انتخاب یک یا چند مورد از بهترین ایده‌ها، نسبت به حل مسئله اقدام نمود.

بررسی تعریف خلاقیت

فارغ از مبحث خلاقیت و تعریف فوق، به طور کلی، هر فرد وقتی در زندگی با مشکل و مسئله‌ای روبرو می‌شود، سعی می‌کند راه‌حل مناسبی برای آن پیدا کند. این راه‌حل معمولاً یک روش منطقی و معمول است که تقریبا همه مردم از آن برای مسئله مشابه استفاده می‌کنند. ولی وقتی پای خلاقیت به میان می آید، موضوع کمی فرق می کند. در واقع همان گونه که در تعریف بالا ذکر شد، افراد خلاق به یک راه‌ حل بسنده نمی‌کنند، حتی اگر آن راه‌ حل کاملا منطقی و مناسب مسئله مورد نظر باشد. در واقع افراد خلاق دارای توانایی هستند که می‌توانند مسئله را از جنبه‌های مختلف بررسی کنند و در مدت کوتاهی ایده‌ها و راه‌حل‌های متعددی پیشنهاد نمایند که بسیاری از آن‌ها تازگی دارند و قبلاً برای حل این مسئله به کار نرفته‌اند.

ممکن است بعضی از این ایده‌ها غیرمنطقی و یا غیرعملی به نظر برسند، ولی فرد خلاق با نگرش خلاقانه خود به موضوع، با تغییر و ترکیب این ایده‌های به ظاهر غیرمنطقی، راه‌حل یا راه‌حل‌هایی را ارئه می‌دهد که بسیار بهتر و موثرتر از روش معمول، مشکل را حل می‌کند.

در اینفوگرافی زیر چند نکته مهم در مورد خلاقیت را بیان می‌کنم که کمی از پیچیدگی‌های خلاقیت خارج بشیم و نگاهی روشن به این موضوع داشته باشیم:

اینفوگرافیک زیر چند نکته مهم در مورد خلاقیت

 حرف آخر

خالق بزرگ خلاقيت به ما اعطا کرده است، پيشکش ما به او نیز، به کار بردن آن خلاقيت است.


فرید مسعودی
فرید مسعودی
سال‌هاست که در زمینه ایده‌یابی و آموزش خلاقیت فعالیت می‌کنم و خیلی خوشحالم که هم اکنون به عنوان نویسنده و مدرس پلتفرم مداد‌نوکی در خدمت شما هستم...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
پلتفرم آموزش آنلاین مدادنوکی
با مدیریت تیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف،
به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. برای اطلاع از اخبار سایت و وبلاگ
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.