چگونه در مدتی کوتاه ذهنی ایده‌ پرداز داشته باشیم

چگونه در مدتی کوتاه ذهنی ایده‌پرداز داشته باشیم

چگونه در مدتی کوتاه ذهنی ایده‌پرداز داشته باشیم

ایده

در طول روز بارها و بارها کلمه ایده به گوشمون میخوره و یا برای کارهای مختلف دنبال ایده هستیم و زیاد می‌شنویم که میگن، فلانی با یه ایده دیدی به کجا رسید!!!! و کلی از این جمله‌ها که توش کلمه ایده هست، در این پست میخوایم از آدم‌های اطرافمون پیشی بگیریم و چند ایده کاربردی که باعث دستیابی به ایده‌های نو میشن رو بررسی کنیم؛ پس با ما باشید با بررسی این موضوع در سایت مداد نوکی…

 

منشاء ایده‌‌های نو از کجاست؟

 چارلی چاپلین می‌گوید: من دریافته‌ام که ایده‌های بزرگ زمانی به ذهن خطور می‌کنند که اراده کنیم چنین ایده‌هایی را داشته باشیم. بنابراین ایده‌پردازی از اراده بشر سرچشمه می‌گیرد. 

 

در حالت کلی برخورداری از تفکر خلاق و تفکر انتقادی را می‌توان پایه‌ی طراحی یک ایده دانست. به‌علاوه، طراحی ایده نیازمند جمع‌آوری اطلاعات در مورد وضعیت حوزه مربوطه است. در مرحله بعد می‌بایست به دسته‌بندی این اطلاعات بپردازیم و سپس تحلیلی در خصوص این اطلاعات ارائه کنیم. حالا با چاشنی کردن نوآوری می‌بایست با نگاهی تازه و زاویه‌‌ای متفاوت به این اطلاعات تحلیل شده بنگریم و بعد به انتخاب بهترین گزینه برای حل یا بهبود مسائل و دغدغه‌های موجود بپردازیم.

شاید با خودتون بگید دیگه هیچ ایده‌ای نمونده و تمام ایده‌ها رو قبل ما افرادی کشف کردن و هزار بهونه دیگه… ولی باید بگویم این همه فرد خلاق‌ که روزانه کلی ایده جدید ارائه میدن از کره مریخ نیامده‌اند که! اونا تونستن پس ما هم می‌تونیم فقط کافیه روش‌های ایده‌یابی رو یاد بگیریم…

در زیر به چند نکته کلیدی اشاره خواهیم کرد که با رعایت این موارد می‌توان ایده‌های ناب را شکار کرد و در مسیر ایده‌پردازی قرار گرفت:

ایده پردازی نیاز به شرایط ایزوله دارد

شاید عنوان روش اول کمی گیج کننده باشد ولی همان طور که در آزمایشات برای دستیابی به یک نتیجه تمام فاکتورها از جمله دما و زمان و مکان… مهم است؛ در ایده‌پردازی هم اینگونه است. برای اینکه ذهنی خلاق و ایده‌پرداز داشته باشیم، فقط کافی است شرایط مناسب را برای این کار آماده کنیم. تولد دوباره روح خلاقیت و نوآوری آنقدرها هم سخت نیست. فقط باید چشم‌ها را بشوییم و سعی کنیم جور دیگر ببینیم.

ایده‌های تکراری و قدیمی همیشه دور انداختنی نیستند

هرگاه ایده‌ای جدید مطرح شد که به اندازه کافی خلاقانه و جدید به نظر نمی‌رسد، نباید بگوییم این ایده در واقع یک ایده جدید نیست و کسی قبلاً ایده مشابهی را ارائه کرده‌است! گاهی از دل همین ایده‌های به ظاهر تکراری و فقط به خاطر تفاوت نوع نگرش‌ها، شرکت‌ها صاحب سودهای کلانی شده‌اند. به عنوان مثال برخی سایت‌های ایرانی تقریباً کپی نمونه خارجی هستن ولی همین ایده‌های تکراری درآمدی کلان را برای صاحبان خود به وجود آورده‌اند.

روش هایی برای ایده‌پردازی

از ایده‌های نو جوگیر نشویم و یا حتی نترسیم

اگر ایده‌‌ی مطرح شده بیش از اندازه جدید و خلاقانه باشد هم نباید استدلال کنیم که هیچکس قبلاً چنین کاری نکرده‌است و حتما دلیلی دارد که کسی چنین کاری نکرده! پس بهتر است ما هم آن را فراموش کنیم. ترسیدن از ایده‌های جدید و پر ریسک، فقط ما را در همان وضعیت قبلی نگه می‌دارد و مانع پیشرفت می‌شود.

 

از حرف تا عمل فاصله خیلی زیاده

فقط در جلسات، سخنرانی‌ها و حرف‌ها نباید از ایده‌های جدید استقبال کرد. هر ایده‌ای که در جلسه‌ای به صورت شفاهی مطرح می‌شود، بعد از آن نیاز است که به صورت عملیاتی و اجرایی درآید. پس باید یادمان باشد ایده ها رو نکشیم و همیشه این را با خود تکرار کنیم که یک شروع سریع کوچک بهتر از شروع نکردن بزرگ است. خودمون رو فریب ندیم، اگه ایده‌ای داریم تا دیر نشده اجراش کنیم.

 

ایده‌ها را به دست باد بسپاریم

هر ایده‌ی جدیدی که ارائه می‌شود، چه آن ایده متعلق به ما باشد و چه نباشد، خود را تنها سخنگو و مالک آن ایده ندانیم و اجازه دهیم دیگران هم درباره‌ آن حرف بزنند! گفتگوی جمعی و ایجاد طوفان فکری درباره‌ ایده‌های جدید، به گسترش آن‌ها می‌انجامد.

نوشتن موتور ایده یابی و ایده یابی موتور حرکت است همراه با روش های ایده پردازی

 

اجرای ایده‌ها با حلقه‌‌‌های از هم جدا، شدنی نیست

میان تصمیم گیرندگان، کارکنان تخصصی، و مغزهای متفکر و افراد ایده‌پرداز، فاصله و سد نباید ایجاد کرد که خدای ناکرده، هر کدام ساز خودشان را بزنند. این افراد با توانمندیی‌های مختلف یک تیم هستند که مثل یک زنجیره باید همیشه به هم متصل باشند.

 

همه چیز را همگان دانند

طوری رفتار نکنیم که از هر کسی که در اطراف ما هست بیشتر می‌دانیم. حرف دیگران را برای اینکه جملاتشان را تمام کنیم، نباید قطع کرد و طوری وانمود کرد که از قبل می‌دانیم چه می‌خواهند بگویند. زیاد اتفاق افتاده که حتی یک ایده تکراری یک پروژه رو متحول کرده‌است.

 

هیچ ایده‌ و آدمی را دست کم نگیریم

ایده‌هایی که از کارکنان سطوح پایین‌تر ارائه می‌شوند را هرگز نباید دست‌کم گرفت. اغلب مدیران تصور می‌کنند زمانی که سطوح پایین‌تر به آن‌ها ایده ارائه می‌کنند، احتمالاً قصد دارند جا پای آن‌ها بگذارند. هر فردی و با هر سمتی در یک سازمان، می‌تواند باعث تغییر و تحولات شگرف شود.

 

ذهن ایده پرداز مادر زادی نیست

هیچ فردی از بدو تولد، ایده پرداز نیست و ایده‌پردازی یک مهارت است که می‌توان آن را آموخت و تقویت کرد. در کشورهای دنیا از جمله ژاپن، دانمارک، سوئیس و … سازمان‌ها با برگزاری دوره‌های آموزشی و کاربردی تکنیک‌‌ها و مهارت‌های ایده‌پردازی را آموزش می‌دهند.

 

نیروی خلاق خود را از بین نبریم

افراد خوش فکر و خلاق، نباید زیاد درگیر کارهای روزمره اجرایی و جزئیات شوند. کارهای طاقت‌فرسا، جزئی و پردردسر را نباید در فاصله‌های زمانی طولانی انجام داد چون مانع خلاقیت می‌شود.

 

بعضی اوقات از بالا به ماجرا نگاه کنیم

لازم است هر از چند گاهی از کارهای تکراری و وظایف روزمره بیرون بیایم و از دید متفاوتی به کارهایمان نگاه کنیم. اینکه بتوانیم خودمان را حتی برای چند لحظه از اجرای کارها بیرون بکشیم و با نگاهی تازه، سعی کنیم ایده‌ های نو را در کارمان جاری کنیم، هنر بزرگی است.

 

   و در آخر
یادمون باشه شکارچی بايد هشيار، دقيق و سريع باشد. ايده‌های ناب سوار بر ثانيه ها حرکت میکنند…  


فرید مسعودی
فرید مسعودی
سال‌هاست که در زمینه ایده‌یابی و آموزش خلاقیت فعالیت می‌کنم و خیلی خوشحالم که هم اکنون به عنوان نویسنده و مدرس پلتفرم مداد‌نوکی در خدمت شما هستم...

4 دیدگاه ها

 1. مریم هاشمی گفت:

  سلام ممنون بسیار مفید بود. من تو ایده‌یابی مشکل داشتم و مطالب شما منو در حل مشکلم کمک کرد.منتظر مطالب مفیدتون هستم.

 2. قلی گفت:

  مگه الکیه با خوندن چند خط متن ایده پرداز شد؟

  • الکی نیست ولی امکان پذیره
   همان طور برای خلاقیت تکنیک هایی وجود دارن که میشه با استفاده از اونا وارد دنیای خلاقیت شد برای ایده پردازی هم تکنیک هایی وجود دارن که میشه گامی برداشت برای ایده پردازی و خلاقیت
   در پاراگراف ۸ نوشتم که ایده پردازی مادرزادی نیست پس یعنی همه میتونن ایده پرداز باشن چون اکتسابی است و با تمرین میشه بدستش آورد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
پلتفرم آموزش آنلاین مدادنوکی
با مدیریت تیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف،
به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. برای اطلاع از اخبار سایت و وبلاگ
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.