سیزده اصل که برای بقای استارت آپ خود باید رعایت کنید

سیزده اصل که برای بقای استارت آپ خود باید رعایت کنید

اصول بقای استارت آپ

پس از اینکه فهمیدیم چگونه یک استارت آپ را شروع کنیم، به سراغ توصیف فرهنگ استارت آپی و ویژگی‌های کلی که به عنوان بنیانگذار برای بقای استارت آپ خود باید بدانید، می‌رویم.

 

یک شریک خوب پیدا کنید

آنچه بیشتر از هر چیزی استارت آپ شما را نابود می‌کند، خودتان هستید. همه چیز با یک شریک موسس بد شروع میشود. یک شریک موسس بد ممکن است حتی آدم خیلی خوبی باشد، اما به دلایلی برای کار استارت آپی ساخته نشده باشد یا شرایط کافی را نداشته باشد مثلاً یک پروژه جانبی هم در کنار این کار بخواهد انجام بدهد.

 

نمونه اولیه محصول را سریع بیرون بدهید

تا زمانیکه محصول خود را بیرون ندهید هیچ کاربری نمی‌تواند از آن استفاده کند. اگر کاربرها نتوانند از محصولتان استفاده کنند، استارت آپ شما به درد آن‌ها نمی‌خورد. هر چه بیشتر وقت را تلف کنید، شکستن عادت‌ها سخت‌تر خواهد شد پس زودتر محصول خود را بیرون دهید.

 

اجازه دهید ایده‌تان رشد کند

بسیاری از استارت آپ های موفق ایده خود را از اساساً تغییر می‌دهند. برای مثال استارت آپ paypal در ابتدا می‌خواستند کاری کنند که بتوانند پول را بین کنسول‌هایی که Palm ساخته بود جابجا کنند اما آنها ایده‌ی خود را تغییر دادند و احتمالاً اگر اینکار را نکرده بودند امروز اسمی از آنها شنیده نمی‌شد.

 

کاربرانتان را شناسایی کنید

دقیقاً مشخص کنید چه کسانی قرار است از محصول شما استفاده کنند. از کلمه‌ی “همه” اصلاً استفاده نکنید.

 

به جای داشتن تعداد بالای کاربر غیروفادار بهتر است کاری کنید که تعداد کمی کاربر عاشق برندتان شوند

اگر از مردم بپرسید که آیا استارت آپ شما را دوست دارند، بسیاری از آنها خواهند گفت، آره. اما این بدرد شما نمی‌خورد باید ببینید چه تعداد از آن‌ها زمان و هزینه خود را صرف کسب و کار شما می‌کنند.

 

پیشنهادات شگفت انگیزی به عنوان سرویس به کاربرانتان ارئه دهید

در ابتدای کارتان با مشتریان خود پای تلفن یا حضوری صحبت کنید. مشتریان نخست شما خیلی مهم هستند چرا که آن‌ها محصول شما را مفید ارزیابی کردند. این مشتریان همانند سرمایه‌گذاران هستند. از آن‌ها یاد بگیرید و بهترین‌های خود را در اختیار آن قرار دهید.

 

معیار درستی برای سنجش رشد استارت آپ خودتان پیدا کنید

رشد کردن لزوماً به معنای اینکه شما یک استارت آپ هستید نیست. شما ممکن است وقتی یک معیار اشتباه برای رشد انتخاب می کنید، در آن معیار خیلی خوب رشد کنید ولی به جایی می‌رسید که کسب و کارتان جلوتر نمی‌رود، بنابراین حتماً در انتخاب معیار مناسب دقت کنید.

 

کم خرج کنید

مهم نیست چقدر سرمایه دارید، شما به مرگ استارت آپتان نزدیک‌تر از چیزی هستید که فکر کنید، مگر اینکه به سوددهی رسیده باشید، بنابراین کم خرج کنید.

 

حتی در خوردن صرفه‌جویی کنید

حتی اگر درآمد کمی از کسب و کارتان دارید، بدین معنی است که افرادی هستند که برای محصول شما ارزش قائل هستند که آن را بخرند. این نشانه ای است بدین معنی که شرکت شما می‌تواند زنده بماند. اکنون تنها چیزی که مهم است این است که مشتریان بیشتری بدست آورید.

 

از حواس پرتی اجتناب کنید

تنها دلیلی که یک استارت آپ زنده است این است که به کاربرانش خدماتی ارائه می‌دهد. جذب سرمایه، مدرسه و دانشگاه، عکس‌های مقاله‌ها همگی از عوامل حواس پرتی هستند. البته این عوامل می‌توانند مفید نیز باشند اما اگر از شما زمان و توجه زیادی را بگیرند، زنگ خطری برای شما خواهند بود.

 

روحیه تان را از دست ندهید

در یک استارت آپ هیچ چیزی اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه خودتان باعث آن شوید. مردم پاسخ نمی‌دهند. مشتریان پولی نخواهند پرداخت. کارمندها شما را ترک خواهند کرد. چه کار می‌توانید بکنید؟ شما حق ترک کردن استارتاپتان را ندارید. تا زمانیکه بفهمید کاربرانتان به چه چیزی نیاز دارند، پس بجنگید.

 

تسلیم نشوید

مطمئنترین راه برای اینکه باعث شوید مردم شما را باور کنند این است که رشد کنید، اگر نمی‌توانید رشد کنید به تلاش ادامه دهید. لحظه‌ای که تسلیم شوید همه چیز تمام می‌شود.

 

معامله شکست خورد

باورش سخت است که یک سرمایه‌گذار بعد از اینکه با شما به توافق رسید، دیگر هیچ وقت برای شما چک را نفرستد، اما برخلاف این اتفاقات شما محکم به مسیر خودتان ادامه دهید.

 

در انتها این سیزده اصل در اینفوگرافیکی زیبا برای شما تهیه شده است.

 

اینفوگرافیک سیزده اصل که برای بقای استارت آپ خود باید رعایت کنید

 

 

 حرف آخر

استارت آپ صحنه مبارزه و دیدن لحظات سخت تا رسیدن به موفقیت است. با نهایت توان برای پیروزی بجنگید.


مصطفی نوروزی
مصطفی نوروزی
فارغ التحصیل ارشد هوافضای دانشگاه شریف هستم. علاقه‌مند به تکنولوژی و طراحی محصول، علوم مدیریتی و بازاریابی، استارت آپ ها و کسب تجربیات جدید در حوزه کسب و کارهای پلتفرمی. علاقه‌مند به نوشتن و به اشتراک گذاری تجارب با دیگران ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
پلتفرم آموزش آنلاین مدادنوکی
با مدیریت تیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف،
به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. برای اطلاع از اخبار سایت و وبلاگ
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.