ده سوالی که یک سرمایه گذار فرشته ( Angel Investor ) از شما می‌پرسد چیست ؟

ده سوالی که یک سرمایه گذار فرشته از شما می‌پرسد

در جست و جوی نیازهای سرمایه گذار فرشته

در این مقاله می خواهم مواردی را مطرح کنم که یک سرمایه گذار فرشته پیش از اینکه روی استارت آپ شما سرمایه گذاری کند به دنبال آن می گردد. برخی از این موارد مهمتر هستند اما کفیت کلی یک شرکت جدید چیزی است که باید به مذاق سرمایه گذار خوش بیاید.

 

موسسین شرکت و تیم مدیریتی

سرمایه گذار فرشته روی سوار کاران شرط بندی میکند نه روی اسب ها. آیا تیم شما یکپارچگی دارد؟ آیا اعضای تیم شما قابلیت یادگرفتن را دارند؟ آیا تیمتان تجربه ی رهبری دارد؟ آیا شما درک درستی از بخش های تجاری، استارت آپ دارید؟ آیا اعضای تیمتان قبلاً با یکدیگر کار کرده اند؟ آیا تیم متعادلی دارید؟ برای اکثر فرشتگان کسب و کار شما و تیمتان مهمترین دلیل برای سرمایه‌گذاری در یک استارت آپ هستید.

 

مقیاس‌پذیری

آیا شرکت شما قابلیت رشد سریع را دارد و می‌تواند در طول پنج تا هشت سال آینده به بازگشت سرمایه مناسبی بینجامد؟ چرا قابلیت رشد مهم است؟ سرمایه‌گذاری کردن در یک استارت آپ بسیار ریسک بالایی دارد. در آمریکا حدود ۵۰ درصد استارت اپ‌ها در ۳ سال اولیه با شکست مواجه می‌شوند. از هر ۱۰ کسب و کاری که یک فرشته روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند ۹ تای آن‌ها پس از ۱۰ دور سرمایه‌گذاری دیگر فرشته‌ها روی آن کسب و کار به بازگشت سرمایه‌ می‌رسند و تنها یک استارت آپ از آن ۱۰ تا منجر به بازگشت تمامی سرمایه‌ی فرشته خواهد شد. بنابراین اگر کسب و کار شما همان کسب و کار مورد نظر باشد باید بازگشت ۲۰ برابری برای سرمایه‌گذار داشته باشد تا برای او جذاب باشد.

 

فرشتگان کسب و کار تمایل به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های محلی دارند

فرشتگان کسب و کار برای کمک به اقتصاد محلی خود ترجیح به سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های محلی خود را دارند. همچنین مشاوره به شرکت‌های محلی برای سرمایه‌گذاران راحت‌تر است.

 

مشتری‌هایتان آماده باشند

فرشتگان کسب و کار برای اعتبارسنجی کسب و کار به مشتری‌های فعلی محصول شما توجه می‌کنند و این امر برایشان بسیار مهم است. پس اگر هنوز چند مشتری برای محصول خود ندارید به سراغ سرمایه‌گذاران نروید.

 

مزیت‌های رقابتی

داشتن مزیت‌های رقابتی مانع از این می‌شود که رقبا با جیب‌های پر از پول و مهندسی معکوس محصول شرکت شما، بازار شما را مورد هجوم قرار دهند.

 

اشباع بودن بازار

فرشتگان کسب و کار ترجیح می‌دهند در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که بازار آن‌ها توسط چند رقیب جدی احاطه شده باشد. بازارهای تفکیک شده با بازیکن‌های کوچک و ضعیف بهتر از بازارهای خوب با بازیگران شاخص می‌باشد.

 

برنامه فروش و بازاریابی

داشتن برنامه فروش و بازاریابی برای شما و تیمتان یک امتیاز بزرگ محسوب میشود. اندازه بازار شما چقدر است؟ بازیگران موجود در این بازار چه کسانی هستند؟ نقاط ضعف و قوت بازیگران شما چیست؟ کمپانی شما از چه کانال‌هایی محصولات را می‌فروشند؟ تیم شما چگونه بخش بازاریابی و فروش را مدیریت می‌کند؟

 

برنامه خروج

فرشتگان کسب و کار در فکرشان به دنبال فروش شرکت به یک شرکت بزرگتر و ثروتمندتر، و یک خروج سودآور برای خودشان هستند. سرمایه‌گذاران از کارآفرینان یک برنامه برای خروج خود از سرمایهگذاری می‌خواهند. چه وقت خروج از کسب و کار شما می‌تواند اتفاق بیفتد؟ چه کسی تمایل به خرید این شرکت دارد؟ برای ارزش گذاری قیمت زمان خروج از چه روشی استفاده کردید؟

 

خطر مواجه با دستگاه‌های نظارتی

فرشتگان کسب و کار معمولاً در شرکت‌هایی که برای تاییده‌های دولتی باید منتظر بمانند سرمایه‌گذاری نمی‌کنند چرا که زمان گرفتن این تاییدیه‌ها طولانی و طاقت‌فرسا خواهند بود. بنابراین بهتر است قبل از رفتن سراغ این فرشتگان مجوزهای لازم را تهیه کنید.

 

تعداد دورهای سرمایه گذاری و حجم سرمایه‌ی مورد نیاز

تمایل فرشتگان کسب و کار برای سرمایه‌گذاری تحت تاثیر تعداد راندهای سرمایه گذاری و مقدار کلی سرمایه‌ی مورد نیاز برای ورود شرکت به بازار و رسیدن به جریان نقدی مثبت خواهند بود.

 

 حرف آخر

پیش از سر زدن به یک فرشته کسب و کار حتماً برای موارد مطرح شده در این مقاله پاسخ خوبی در آستین داشته باشید. برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

منبع: frontierfund2


مصطفی نوروزی
مصطفی نوروزی
فارغ التحصیل ارشد هوافضای دانشگاه شریف هستم. علاقه‌مند به تکنولوژی و طراحی محصول، علوم مدیریتی و بازاریابی، استارت آپ ها و کسب تجربیات جدید در حوزه کسب و کارهای پلتفرمی. علاقه‌مند به نوشتن و به اشتراک گذاری تجارب با دیگران ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
پلتفرم آموزش آنلاین مدادنوکی
با مدیریت تیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف،
به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. برای اطلاع از اخبار سایت و وبلاگ
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.