سرمایه گذاران فرشته چه کسانی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟ | Angel investors

سرمایه گذاران فرشته

سرمایه گذاران فرشته (Angel investors) چه کسانی هستند ؟ مزایا و معایب یک سرمایه گذار فرشته چیست ؟ چگونه می‌شود یک سرمایه گذار فرشته پیدا کرد ؟

اگر شما کارآفرینی هستید که در مراحل اولیه کسب و کار خود هستید معمولاً به سرمایه نیاز خواهید داشت، در این صورت بهترین انتخاب برای شما پس از سرمایه گذاری شخصی پیدا کردن بهترین فرشته‌ های روی زمین (سرمایه گذاران فرشته) است.

در یک تعریف خیلی ساده سرمایه گذاران فرشته (Angel investors) تاجرین و کارآفرینان و دیگر افراد ثروتمندی هستند که بخشی از ثروت خود را روی استارت آپ ها سرمایه گذاری می‌کنند. سرمایه گذاری در این مراحل با ریسک بالایی برای سرمایه گذار فرشته همراه خواهد بود اما فرشته کسب و کار شما به صورت مستقیم به کار ورود کرده و در کنار شما پیش می‌آید تا احتمال شکست کار کم شود.

سرمایه گذار فرشته ای که خود سابقه‌ی درخشانی در سرمایه گذاری دارد و با این فرهنگ آشناست به سرمایه گذار هوشمند و سرمایه‌اش به سرمایه هوشمند معروف است.

نکته‌ی قابل تامل این است که هر فردی که پول زیادی دارد شرایط یک سرمایه گذار فرشته بودن را ندارد و شما در انتخاب فردی که می‌خواهید بخشی از کسب و کار تان را به او بدهید باید روی این مسئله دقیق باشید. در ادامه می‌خواهم مزایا و معایب فرشتگان کسب و کار را برای شما مطرح کنم تا نسبت به آن‌ها دید بهتری داشته باشید.

مزایا و معایب سرمایه گذاران فرشته

 

مزایای سرمایه گذاران فرشته

 

احتمال خیلی زیادی وجود دارد که  فرشتگان کسب و کار ریسک سرمایه گذاری در کار شما را بپذیرند

برای یک کسب و کار کوچک گرفتن وام کار دشواری است اما فرشتگان کسب و کار این ریسک را می‌پذیرند چرا که آن‌ها دنبال آینده هستند. نکته‌ای که در این جا قابل توجه است میزان سهامی که یک سرمایه گذار فرشته از شما می‌گیرد می‌باشد که کاملاً بستگی به فن مذاکره شما و تیمتان دارد اما در گوشه ذهنتان باشد جوری مذاکره کنید که نهایت تا حداکثر ۲۰ درصد سهام خود را به او بدهید. یادتان باشد هنوز دوره های بعدی سرمایه گذاری باقی مانده‌است!

 

گرفتن سرمایه از یک فرشته کسب و کار مانند گرفتن وام نیست!

وقتی یک سرمایه گذار جذب می‌کنید شما مجبور به باز پرداخت سرمایه‌ی گرفته‌شده به صورت ماهانه نیستید. در واقع هدف از سرمایه‌گذاری برای هر دوی شما پیدا کردن یک امنیت اقتصادی با ریسک کردن مشترک در این کسب و کار است. در صورت شکست خوردن ایده‌ی شما، دیگر شما درگیر پس دادن پولی که سرمایه‌گذار داده‌است قرار نخواهید گرفت.

 

یک سرمایه گذار فرشته به کسب و کار شما شانس بهتری برای موفق شدن می‌دهد

اغلب سرمایه گذاران فرشته در کسب وکار شما فعالانه مشارکت می‌کنند. بنابراین شما این موقعیت را دارید که از تجربه‌ی آن‌ها برای ساخت برند کسب و کارتان به خوبی استفاده کنید. فرشتگان به کسب وکارها کمک می‌کنند تا قوی‌تر بمانند، مراحل بالاتری از رشد را تجربه کنند و نرخ بازگشت سرمایه بهتری را کسب کنند.

 

شما به لینک‌ها و شبکه‌های آن‌ها وصل می‌شوید

ایجاد روابط کاری و تجاری همواره هسته‌ی اصلی موفقیت یک کسب و کار است. زمانیکه یک فرشته کسب و کار در هیئت مدیره شما قرار می‌گیرد، شما به سرعت به شبکه‌ای از روابط که در اختیار او می‌باشد دسترسی خواهید داشت.

 

معایب سرمایه گذاران فرشته

پذیرش ریسک از سمت فرشته کسب و کار، قیمت خودش را دارد

فرشتگان کسب و کار در تجارت شما وارد می‌شوند تا بازگشت سرمایه خود را مشاهده کنند. بنابراین شما باید هر روز شاهد وارد شدن استرس بر خودتان و فشار از سمت این فرشته‌ها باشید.

 

سود شما با وجود فرشتگان کسب و کار کاهش می‌یابد

در واقع شما بخشی از سهام کار خود را در ازای گرفتن سرمایه واگذار می‌کنید اما پیشنهاد بنده به شما این است، طمع نکنید!

 

کنترل بخشی از کسب و کار از دست شما خارج می‌شود

وقتی فرشته کسب و کار به شما پول می‌دهد انتظار دارد که کمی کنترل در کسب و کار شما داشته باشد. اکثر فرشتگان کسب و کار می‌خواهند نقش فعالی در پروسه تصمیم‌گیری در تجارت شما داشته باشند. خیلی از موسسین کسب و کارهایی که سرمایه گذار جذب می‌کنند گمان می‌کنند که سرمایه گذار نباید به کار ورود کند اما با چیزی که انتظارش را ندارند مواجه خواهند شد.

 

فرشتگان همواره به دنبال راه خروجی از کسب و کار شما خواهند بود

یکی از مسائلی که فرشتگان کسب و کار برایشان مهم است برنامه‌ی خروج برای آن‌هاست. حتماً باید به آن‌ها بگویید که چه زمانی می‌توانند از کسب و کار شما خارج شوند و به چه صورت و حدوداً سرمایه آن‌ها چند برابر می‌شود.

 

برخی از فرشتگان کسب و کار روی زمینه‌هایی که خارج از تخصص آن‌هاست سرمایه گذاری می‌کنند

عدم شناخت سرمایه گذار از حیطه‌ی کسب و کار شما ممکن است باعث ایجاد انتظارات بیجا در او شده و برای کسب و کار شما در آینده دردسر ساز شود. پس بهتر است کسی را پیدا کنید که با شما و کارتان آشنا باشد.

 

به طور معمول فرشتگان کسب و کار ویژگی‌ها و شرایط زیر را دارند:

 • داشتن تجربه بالا در کارآفرینی و محیط کسب و کار.
• دسترسی به صندوق‌های سرمایه گذاری برای جذب سرمایه در مرحله رشد کسب و کار.
• انتظار بازگشت سرمایه بعد از ۵ تا ۷ سال را دارند و به دنبال خروج از کسب و کار از طریق عرضه عمومی سهام کسب و کار
(IPO) یا ادغام و خرید (M&A) هستند.
• در کسب و کارهای نوپا با ریسک بالا (۹۰ درصد احتمال از دست دادن سرمایه) که آینده مبهمی دارند سرمایه گذاری می‌کنند.
• از پول شخصی خودشان برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند.
• خودشان را در کار درگیر می‌کنند تا به شما کمک کنند.
• انتظار بازگشت سرمایه بالا در صورت موفقیت کسب و کار دارند (معمولاً بین ۳ تا ۱۰ برابر سرمایه).
• از آخرین روندهای صنعت آگاهند و به شبکه تجاری قوی متصل هستند.
• آنچه که بیش از ایده برایشان مهم است تیم شما می‌باشد.
• در مرحله اولیه بین ۵ الی ۲۰ درصد از سهام استارتاپ را در ازای ارائه سرمایه لازم دریافت می‌کنند.

 

 حرف آخر

اگر صاحب یک استارت آپ هستید با خواندن این متن خودتان را برای پیدا کردن یک فرشته کسب و کار برای روزهای آتی آماده کنید. در پایان یادتان باشد پیدا کردن فرشتگان کسب و کار، کار ساده‌ای نیست!

منبع: brandongaille


مصطفی نوروزی
مصطفی نوروزی
فارغ التحصیل ارشد هوافضای دانشگاه شریف هستم. علاقه‌مند به تکنولوژی و طراحی محصول، علوم مدیریتی و بازاریابی، استارت آپ ها و کسب تجربیات جدید در حوزه کسب و کارهای پلتفرمی. علاقه‌مند به نوشتن و به اشتراک گذاری تجارب با دیگران ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
پلتفرم آموزش آنلاین مدادنوکی
با مدیریت تیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف،
به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. برای اطلاع از اخبار سایت و وبلاگ
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.