تفاوت شتاب ‌دهنده و مراکز رشد (انکوباتور)

شتاب دهنده یا انکوباتور، کدام یک بهتر است؟

تفاوت شتاب ‌دهنده و مرکز رشد (انکوباتور)

واژه شتاب ‌دهنده (Accelerator) و مرکز رشد (Incubator) تداعی کننده‌ی یک مفهوم هستند هرچند تمایزهای کلیدی بین آن‌ها وجود دارد که هر موسس کسب‌ و کار نوپایی پیش از ورود به هر کدام از آن‌ها باید این تمایزها را بداند.

موسسین استارت‌آپ‌هایی که دنبال یک شروع از مسیری درست هستند معمولاً به شتاب ‌دهنده ها یا مراکز رشد مراجعه می‌کنند.

شتاب ‌دهنده ها و انکوباتورها هر دو در مراحل ابتدایی فرصت‌های خوبی به کارآفرینان پیشنهاد می‌دهند. کمک شتاب ‌دهنده ها و انکوباتورها به موسسین باعث رشد سریع کسب وکار آن‌ها و افزایش شانس آن‌ها برای جذب شرکت‌های سرمایه‌گذاری (VC) برای سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ آن‌ها در آینده می‌شود.

اجازه بدین در ابتدا هدف هر کدام از این دو مجموعه را معین کنم. شتاب ‌دهنده ها به رشد یک شرکتی که وجود دارد شتاب می‌دهند در حالیکه مراکز رشد ایده‌های درهم ریخته‌ را به امید ساختن یک مدل تجاری (business model) و شرکت پرورش می‌دهند. بنابراین شتاب دهنده‌ها روی بزرگ کردن کسب وکار و مراکز رشد روی نوآوری تمرکز می‌کنند.

تفاوت شتاب ‌دهنده و مرکز رشد (انکوباتور)

شتاب ‌دهنده ها (Accelerator)

یکی از تفاوت‌های عمده در ساختار برنامه‌های هر یک از این دو مجموعه است. برنامه‌های شتاب دهنده‌ها معمولاً دارای چهارچوب زمانی مشخصی هستند که شرکت‌ها از چند هفته تا چند ماه (بسته به قوانین آن شتاب دهنده) با گروهی از مربیان برای ساختن کسب وکارشان و مواجه نشدن با مشکلات پایه‌ای در طول مسیر، در آن سپری می‌کنند. Y Combinator ، Techstars و Brandery از شناخته شده‌ترین شتاب دهنده‌ها هستند.

شتاب دهنده‌ها با یک پروسه‌ی پذیرش آغاز می‌شوند، هرچند معمولاً استارت‌آپ‌های خوب توسط خود شتاب دهنده و خارج از ساز و کارهای قانونی آن‌ها برای ورود به شتاب دهنده‌ها انتخاب می‌شوند. Y Combinator تقریباً ۲ درصد از درخواست‌هایی که برایش فرستاده می‌شود را پذیرش می‌دهد و Techstars از هر ۱۰۰۰ درخواست ۱۰ تای آن‌ها را برای یک دوره‌ی شتابدهی می‌پذیرد.

به شرکت‌هایی که به شتاب دهنده ورود می‌کنند در ازای گرفتن مقدار کمی از سهام کسب و کارشان به آن‌ها سرمایه اولیه کمی داده می‌شود (بسته به شتاب دهنده متفاوت است در آمریکا حدود ۲۰ هزار دلار و در ایران از ۱۵ تا ۴۰ میلیون تومان)، همچنین شبکه‌ای بزرگ از مربیان در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود. شبکه‌ی مربیانی که معمولاً از مدیران اجرایی دیگر استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران بیرونی تشکیل شده است، ارزشی بزرگ برای شرکت‌ها محسوب می‌شود.

در پایان برنامه یک شتاب دهنده، شما شانس دیدن تمامی استارت‌آپ‌ها را در یک ارائه گروهی خاص در روز نمایش (demo day) دارید که در آن رسانه‌ها و سرمایه‌گذاران نیز هستند.

 

 هدف شتاب ‌دهنده افزایش اندازه و ارزش یک شرکت با نهایت سرعتی که ممکن است (چند ماه به جای ۲ سال در حالت عادی) به منظور آماده شدن برای مرحله اول سرمایه‌گذاری می‌باشد. 

 

مرکز رشد (Incubator)

انکوباتورها با شرکت‌هایی شروع می‌کنند که در اوایل کار خود هستند و طبق برنامه‌ی معینی عمل نمی‌کنند. انکوباتور مانند پدری است که برای فرزندش پناهگاهی فراهم می‌کند که آن فرزند احساس امنیت کند و یاد بگیرد که چگونه راه برود و حرف بزند. در واقع انکوباتورها با در اختیار قراردادن فضای کاری، آموزش مهارت‌های کسب و کار و دسترسی داشتن به منابع مالی و شبکه‌ای از افراد حرفه‌ای به کارآفرین کمک می‌کنند. انکوباتور کسب و کار را از مرحله‌ی بچگی خود تا زمانی که بتواند روی پای خودش بایستد پرورش می‌دهد.

اگر یک شتاب دهنده را به گلخانه‌ای برای گیاهان جوان تشبیه کنیم که برای رشد به شرایط بهینه‌ای نیاز دارند، یک انکوباتور دانه‌های با کیفیت را برای جوانه زدن و رشد کردن با بهترین خاک ترکیب می‌کند.

تفاوت شتاب ‌دهنده و مرکز رشد

 

 انکوباتورها به شرکت‌ها کمک می‌کنند روی پا بایستند، راه بروند درحالیکه شتاب دهنده‌ها به شرکت‌ها یاد می‌دهند چگونه بدوند. 

انکوباتورها با یک برنامه‌ی مربیگری که اغلب بیش از یک سال و نیم طول می‌کشد، بر خلاف شتاب دهنده‌ها تمرکز کمتری روی سرعت رشد شرکت شما دارند، همچنین آن‌ها ایده‌ی مشخصی برای شرکت شما در ذهن ندارند بلکه آن‌ها بیشتر به دنبال آماده‌سازی شما برای ورود به شتاب دهنده‌ها هستند.

برخی انکوباتورها برنامه‌ی پذیرش دارند و برخی دیگر تنها با شرکت‌ها و ایده‌هایی که از طریق شرکای قابل اعتماد به آن‌ها معرفی شده‌اند، کار می‌کنند. انکوباتور Idealab یک نمونه خوب از انکوباتورهاست. از طرفی انکوباتورهایی که توسط مجموعه‌ی دیگری حمایت می‌شوند معمولاً روی موضوع خاصی که مد نظر آن مجموعه باشد تمرکز می‌کنند. برای مثال، انکوباتوری که توسط یک بیمارستان حمایت می‌شود ممکن است فقط دنبال استارت‌آپ‌های تکنولوژی که در زمینه سلامتی باشند، باشد.

 

مزایای بودن در یک شتاب ‌دهنده یا مرکز رشد

برای کسانی که تازه شروع کرده‌اند، توصیه‌ها و راهنمایی‌های مربیان می‌تواند به شما کمک کند که از زمین‌گیر شدن کسب وکارتان جلوگیری کنید. هر دو مجموعه سرمایه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین هر دو مجموعه فضای کاری مناسبی برای توسعه ایده‌ی شما در اختیارتان قرار می‌دهند. نکته‌ی مهم دیگری که وجود دارد حضور در این مجموعه‌ها برای شما ارتباطات بسیار ارزشمندی به همراه خواهد داشت.

مزایای بودن در یک شتاب ‌دهنده یا مرکز رشد

 

معایب بودن در یک شتاب دهنده یا مرکز رشد

در کنار مزایایی که بودن در یک شتاب دهنده یا انکوباتور برای شما خواهد داشت معایبی هم دارند. برای مثال دید شما و عادت‌های کاری روزانه‌ی شما هنگامی که فقط با هم تیمی‌های خود کار می‌کنید، کاملاً برای خودتان است، درصورتیکه کارکردن با انکوباتور یا شتاب دهنده ممکن است منجر به تحمیل نظر مربیان شما شود که شاید مغایر با مسیری است که تیمتان با آن موافق است. از طرفی کار کردن با این مربیان نیاز به زمان زیادی دارد و شما احتمالاً مجبور هستید که به خاطر حضور در میتینگ‌ها با مربیان و سرمایه‌گذاران زمان‌هایی را از توسعه‌ی محصولتان دور باشید.

 

شتاب دهنده یا انکوباتور ؟ کدامیک برای شما مناسب تر است ؟

اینکه یک شتاب دهنده یا انکوباتور را انتخاب کنید، تصمیم دشواری است. در ابتدا باید ببینید که شما به چه چیزی نیاز دارید، راهنمایی؟ سرمایه؟ مکان کار؟ و پارامترهای دیگری که این دو مجموعه ارائه می‌دهند. نکته‌ی بعدی که باید به آن توجه کنید این است که چه شتاب دهنده‌ای یا انکوباتوری برای کسب وکار شما مناسب‌تر است و تجربه‌ی کسب وکارهای مرتبط با حیطه‌ی کسب وکار شما را داشته است. پس از تصمیم گیری در مورد نکات گفته شده باید ببینید که دنبال یک رشد سریع برای کسب وکارتان هستید یا هنوز کسب و کار شما ساختاری به خود نگرفته و دنبال شکل‌دهی آن هستید.

در ادامه اینفوگرافیکی تهیه شده در تیم مداد نوکی برای فهم سریع تر تفاوت شتاب دهنده و مرکز رشد برای شما تهیه شده است.

 

اینفوگرافیک تفاوت های شتاب دهنده و مرکز رشد در یک نگاه

اینفوگرافیک تفاوت های شتاب دهنده و مرکز رشد در یک نگاه

 حرف آخر

در نهایت فقط شما و تیمتان می‌دانید که چه چیزی برای آینده استارت آپ شما بهتر است.

منبع: تک ریپابلیک، میکرو ونچرز


مصطفی نوروزی
مصطفی نوروزی
فارغ التحصیل ارشد هوافضای دانشگاه شریف هستم. علاقه‌مند به تکنولوژی و طراحی محصول، علوم مدیریتی و بازاریابی، استارت آپ ها و کسب تجربیات جدید در حوزه کسب و کارهای پلتفرمی. علاقه‌مند به نوشتن و به اشتراک گذاری تجارب با دیگران ...

2 دیدگاه ها

  1. احسان گفت:

    تا قبل این مقاله خوب در مورد مراکز رشد(انکوباتورها) و شتابدهنده ها رو فقط در سایت های خارجی میدیدم , اولین باریه که یه مطلب خوب به زبان فارسی توی این موضوع ها دیدم , خیلی خوب بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
پلتفرم آموزش آنلاین مدادنوکی
با مدیریت تیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف،
به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. برای اطلاع از اخبار سایت و وبلاگ
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.